A banda tagjai

Zűrös Banda

Básits Branka

Ének

A Junior Prima díjas énekesnő a Zeneakadémián végzett népi énekesként, ám zeneiségét nem csak az autentikus népzene határozza meg, mivel szereti átlépni a műfaji határokat, zenei szabadságát és határtalanságát a világzenében tudja leginkább kibontakoztatni.
Branka magyar-szerb származású zenész, egy vibráló, színes személyiség és énekes. A színpadon hatalmas szenvedéllyel és erővel énekel, ugyanakkor képes olyan lágy és finom hangokra, melyek a legkeményebb szívig is elérnek. Az énekesnő édesapja szerb, édesanyja magyar, így ennek a két hagyománynak az ölelésében nőtt fel, ez a kettősség nem csak a mindennapjait és életét, hanem egész zenei világát, művészetét is átszövi.

Bede Péter

Szaxofon, Tárogató

17 éves korában, 8 év klasszikus klarinét tanulás után kezdett szaxofonozni Dresch Mihály hatására. Népzenét és jazzt párhuzamosan tanult: furulyázni az Óbudai Népzenei Iskolában, szaxofonozni a Postás Zeneiskolában. Ekkoriban ismerte fel, hogy a nagybátyjától kapott Fanfara Ciocîrlia lemezeken hallható szaxofonozás és a moldvai csángók vidékének tánczenéje lényegében ugyanaz. Ez az élmény csak erősödött a nyári Somoskai népzenei táborokban Moldvában, ahol élőben is tapasztalhatta ezt a kultúrát. Péter később a jazz főiskolát is elvégezte, valamint népzenei Master fokozatot szerzett a Zeneakadémián, érdeklődése középpontjában azonban azóta is a kamaszkori ősélmény, a román, cigány, balkáni szaxofonozás áll.

Babcsán Bence

szaxofon, klarinét, tárogató

Gyerekkora óta szereti a balkáni népzenét és később, a Zeneakadémia falai között mélyítette el tudását. Számos világzenei és népzenei formáció aktív tagja, saját zenekara a Babcsán projekt. Fúvós hangszerek mellett, tamburán is játszik. 2018-ban a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen Népi fúvós tanár mester diplomát szerzett.

Deáky Márton

szaxofon, klarinét

Fafúvós népzenész és hangszerész. Hétköznapjaiban a zenélés mellett hangszereket javít, készít, ezzel támogatva a fafúvós kollégái karrierjét. Zenei tanulmányait, hangszeres tudását, inspirációi egy részét kiváló tanároktól, zenészektől szerezhette meg. Szívéhez közel állnak a magyar népzenén, cigányzenén túl a balkáni zenék, különösen a román népzene.

Kertész Ákos

Dob

Zeneművész, mesterpedagógus, hangversenyközpont vezető.

Tanulmányait a Szegedi Tudományegyetem Zeneművészeti Karán, valamint magánúton – a legendás Kovács Gyula és Kőszegi Imre növendékeként – végezte.

Hazánk és a nemzetközi könnyű és világzenei színtér elismert előadója. A koncertezés és tanítás mellett előadásokat, mesterkurzusokat tart, zenét szerez és hangszerel.

Pályafutása során jelentős számú lemezen, dvd-n hallható játéka állandó formációival és meghívott vendégként egyaránt.

Az alábbi kiadóknál jegyzik előadóként: ENJA, Sony music, GRAMY Records, Big Stone Music, Periferic Records, Fonó Music, szerzői kiadások.

Az utóbbi években olyan nemzetközi előadókkal működött együtt, mint Al Di Meola, Mike Stern, Trilok Gurtu, Rhani Krija, Fausto Beccalossi, Tina Guo, Vasil Hadzimanov, Jessy J., Paul Brown, Jóhann Asmundson, Chieli Minucci és sokan mások.

Pályafutása során számos alkalommal ismerték el munkásságát: Budapest Fringe Díj, Fonogram Díj, “A kultúráért és köznevelésért” kitüntetés, Pro Urbe kitüntetés.

Jelenleg számos formációban zenél, zenét szerez, hangszerel, oktat, előadásokat, kurzusokat tart, valamint a szentesi Hangversenyközpont vezetője. 

Rendkívül fontos számára a Család. Házas, feleségével két lánygyermeket nevelnek.

Boros Attila

Basszusgitár

1975-ben született Pécsett, 12 éves korában kezdett el basszusgitározni. Kezdetben helyi rockegyüttesekben zenélt, majd felvételt nyert a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolára, ahol 1999-ben szerzett diplomát jazz-basszusgitár szakon. Azóta számos produkcióban (koncerteken és albumokon) működött közre, különböző stílusokban az avantgarde-tól a világzenéig. 

Varga Kornél

Gitár, zenekarvezető

A zenei általános iskola után, 15 éves korában kezdett gitározni tanulni autodidakta módon. A hangszert később áthangolta és a mai napig egy speciális gitárhangolással játszik rajta. Az ír-kelta zenék tanulmányozása mellett később a magyar és balkáni zenék felé fordult a figyelme, mely meghatározta későbbi munkásságát. Számos nép és világzenei formáció tagja, Szirtes Edina Mókus és a Fabula Rasa Tesséklássék (Sony Music) című lemezük – Fonogram díjat kapott 2009-ben, az év világzenei albuma kategóriában.

Eddig 14 lemeze jelent meg, különböző formációk tagjaként, valamint számos lemezen működik közre vendégzenészként.

Tanulmányait a Nyíregyházi Főiskola Ének-zene, Népzene szakán folytatta.

  • A Denagyvilág Fesztivál alapító igazgatója 
  • A Fonó Klub Szeged alapító művészeti vezetője
  • A Szegedi Ifjúsági Napok szinpadmestere
  • 2018-ban művészi tevékenysége, a kulturális életben végzett munkája miatt Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata Kölcsey éremmel jutalmazta.

" Zenéjükben a népzenei témák és a magyar, szerb, macedón, bolgár, román dalok stílushűen szólalnak meg, miközben a ritmusszekció modernebb hangzással támasztja alá a dallamokat."

Recorder blog

hu_HUMagyar